Māori Sports Awards 2019

Hosted at the Vodafone Events Centre Manukau City, we celebrate and showcase the best in Māori Sports, athletes, administrators, and coaches in various categories. On Demand available to viewers in NZ & Australia.

TV show sub navigation

2019 Winners

The 2019 Māori Sports Awards recipients and finalists are:

MĀORI SPORTS HALL OF FAME – Te Whare Matapuna o Te Ao Māori

  • KEVIN Ronald TAMATI BMM (Ngāti Mutunga, Ngāti Kahungunu) RUGBY LEAGUE
  • HOWIE Kevin TAMATI MBE (Te Atiawa, Ngāti Mutunga, Ngāi Tahu) RUGBY LEAGUE
  • Dr FARAH Rangikoepa PALMER ONZM, BPhEd, PhD (Ngāti Maniapoto, Ngāti Mahuta) RUGBY
  • Judge JOHN Enoka MACDONALD (Rangitāne, Ngāti Raukawa) BASKETBALL
  • LOUISA Hareruia WALL (Ngāti Tūwharetoa, Waikato) RUGBY, NETBALL
  • RUBEN James WIKI ONZM (Te Aupōuri, Ngāti Hāmoa) RUGBY LEAGUE

ALBIE PRYOR MEMORIAL MĀORI SPORTSPERSON OF THE YEAR

  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi)
  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou)

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS

  • Janae WHAKARAU (Ngāti Ruanui, Ngāti Raukawa) TAEKWON DO
  • Jessie SMITH (Ngāti Whātua, Ngāpuhi, Ngāi Tāmanuhiri) BMX
  • Darren HEREWINI (Ngāti Porou) DARTS
  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING
  • Erica FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING

MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS

  • Sheree ALABASTER (Ngāpuhi) & Pagan KARAURIA (Ngāti Kahungunu) WOOLHANDLING
  • WAKA AMA – J19 Aotearoa women’s team – WORLD CHAMPIONS
    • Gaibreill Wainohu (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Kahungunu)
    • Rangi-Riana Williams (Ngāti Porou)
    • Makayla Timoti (Ngāi Tūhoe, Te Arawa, Ngāti Whakaue)
    • Kyra Mita (Ngāti Tūwharetoa, Ngāti Tahu)
    • Kelsey Teneti (Ngāti Porou, Te Whānau a Apanui)
    • Ariata Kutia (Ngāi Tūhoe)

SENIOR SPORTSMAN – Te Tama-ā-Tanenuiārangi

  • Aaron SMITH (Ngati Kahungunu) RUGBY

SENIOR SPORTSWOMEN - Hineahuone

  • Lisa CARRINGTON (Te Aitanga ā Māhaki, Ngāti Porou) CANOE RACING

JUNIOR SPORTSMAN – Te Tama-ā-Ranginui

  • Tuhoto-Ariki PENE (Te Arawa) MOUNTAIN BIKING

JUNIOR SPORTSWOMEN – Te Tamāhine-a-Papatūānuku

  • Erica FAIRWEATHER (Ngāi Tahu) SWIMMING

COACH – Te Maru ō Tūmatauenga

  • Noeline TAURUA (Ngāpuhi) NETBALL

MĀORI SPORTS TEAM – Ngā Ika a Whiro

  • NZ WOOLHANDLING TEAM

DISABLED – Te Toi Huarewa

  • Cameron LESLIE (Ngāpuhi) PARA SWIMMING, WHEELBLACKS

ADMINISTRATOR – Māui Tikitiki-a-Taranga

  • Tiki EDWARDS (Te Whakatōhea, Ngāti Raukawa, Ngāti Tūwharetoa) MAORI RUGBY

UMPIRE/REFEREE – Te Aratiatia

  • Ben O’KEEFE (Ngāpuhi) RUGBY