Māori Tennis Tournament Results

By Te Kāea

The results of the NZ Māori Tennis Tournament which celebrated its 88th anniversary this year are out.

The categories and winners are listed below

10 year old singles section

Winner: Ryan Rooney

Runner up: Jeremiah Teua

10-12 year old section

Boys single 

Winner: Ronan Payne

Runner up: Logan Nathan

Boys Doubles

Winners: Roban Payne & Jaiden Edmonds

Runners up: Logan Nathan & Jeremiah Teua

Girls Singles

Winner: Paris Maxwell

Runner up: Kyla Simpkins

12 year old section

Girl’s Doubles

Winners: Paris Maxwell & Kyla Simpkins

Runners up: Halle Fenkner & Waikamania Seve

12 year old Mixed

Winners: Logan Nathan & Kyla Simpkins

Runners up: Jeremiah Teua & Halle Fenker

14-16 year old Singles

Boys: 

Winner: Teiki Sydney

Runner up: Raniera Maxwell

16 year old Girls

Winner: Brooke Kenny

Runner up: Gabrielle Hiri. 

Mixed Doubles

Winners: Carlin Vollebreegt & McKinley Vollebreegt 

Runners up: Manaia Lyndon & Gabrielle Hiri

30-49 years:

Men's single

Winner: Adam Whauwhau

Runner up: Alan Hokai

Women's singles

Winner: Aliyah Edwards

Runner up: Anne Hawaikirangi-Pere

Men's Doubles

Winners: Patrick Garratt  & Wayne Thompson

Runners up: Adam Whauwhau & Justin Oosterveen

Women's Double

Winners: Leona Kay-Ivitu & Aliya Edwards

Runners up: Melissa Hunia & Ramiri Raureti

50-59 year section

Men's singles:

Winner: Carlo Paul Roia

Runner up: Jeremy Wichman

Men's Doubles

Winners: Carlo Roia & Alan Clarke

Runners up: Harry Tawhai & Arthur Bauld

Women's Singles

Winners : Leona Kay-Ivitu

Runner up: Te Mana Rollo

Women's doubles

Winners: Desiree Garratt & Te Mana Rollo

Runners up: Kathy Olsen & Deanna Pohatu

Mixed Doubles

Winners: Carlo Roia & Wendy Hiha

Runners up: Dick Garratt & Desrae Garratt

60 year old section

Winners: Dick Garratt

Runner up: Whare Wharepapa

70+ section

Men's singles

Winners: Max Brown

Runner up: David Goldsmith 

Mens Doubles

Winners: David Goldsmith & Charles Peni

Runners up: Max Brown & Richard Collier

OPEN SECTION

Mens Singles

Winner: Eru Lyndon

Runner up: Kyle Butters

Men's Doubles

Winners : Kieran Rooney & Jesse Galvin

Runners up: Arapeta Collier-Waiomio & Te Kani Williams

Women's Singles

Winner: Tiana Windbuchler

Runner up: Katherine Costain

Women's Doubles

Winners: Katherine Costain & Shelley Bryce

Runners up: Paris Butters & Tia Van Selm

Mixed

Winners: Kyle Butters & Paris Butters

Runners up: Sean Edmonds & Katherine Costain