Topic: Māori Sports Awards

2014 Maori Sports Awards - Results

By Te Kāea
  • Auckland
Joint winners of the Albie Pryor Memorial award - Tai & Jason Wynyard - Photo / MSA Vince Heperi

Here are the results and some pictures of this year's winners at the 2014 Māori Sports Awards held in Auckland.

TE WHARE MĀTĀPUNA O TE AO MĀORI – Māori Sports Hall of Fame

Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi) of Auckland – rugby league
Philip Mikaera Tataurangi (Ngāti Kahungunu) of Auckland – golf

INDIVIDUAL MĀORI WORLD CHAMPIONS

Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi) of Invercargill – wood chopping, power sawing
Alannah Rihari (Ngāpuhi) of Kerikeri – crossfit
Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing
Lisa Carrington (Te Aitanga-a-Māhaki, Ngāti Porou) of Ōhope, Bay of Plenty – canoeing
Sonia Manaena (Ngāti Porou, Ngāi Tahu) of Invercargill – powerlifting

MĀORI IN WORLD CHAMPION TEAMS

NZ Rowing: Caleb Shepherd (Ngāti Porou); Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu); Fin Howard (Ngāi Tai)
NZ Under-23 Rafting: Dale Thomas (Te Arawa, Ngāti Pikiao); Taylor Taute-Hohepa (Te Arawa); Toni White-Waerea (Te Arawa, Ngāti Pikiao); Kayla Pene (Te Arawa, Ngāti Rangiwewehi)
NZ Para-Cycling: Emma Foy (Ngāpuhi)
NZ Women’s Sevens: Gayle Broughton (Ngāti Ruahine, Ngāti Ruanui); Sarah Goss (Ngāti Kahungunu); Carla Hohepa (Tainui, Ngāti Kahungunu, Ngāti Tūwharetoa); Huriana Manuel (Ngāpuhi); Kayla McAlister (Te Āti Awa); Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi); Alexis Tapsell (Ngāti Pikiao); Portia Woodman (Ngāpuhi); Katrina Whata-Simpkins (Te Arawa); Alley Chelsea (Ngāti Maru); Jordan Webber (Ngāti Ranginu); Shiray Tane (Ngāti Maniapoto)
NZ Power Sawing: Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui); Adam Tuwhitu Lowe (Ngāti Tūwharetoa, Ngāpuhi)
Natural Bodybuilding Mixed Pairs – Pro Figure: Teneka Hyndman (Ngāti Tūwharetoa)

NGĀ KAIWHIWHI MŌ NGĀ KARAHIPI – Māori Sports Awards Scholarships

Manukau Institute of Technology: Clayton Strickland (Ngāi Tai, Whakatōhea) of Māngere College; Maihi Barbarich (Ngāpuhi) of Te Kura Māori o Ngā Tapuwae
Skills Active Aotearoa: Koroheke Moana-Taniwha (Waikato) – waka ama, ki-o-rahi, rugby league

MĀUI TIKITIKI-Ā-TARANGA – Māori Sports Administrator of the Year (Joint Winners)

Trina Tamati (Ngāti Kahungunu) of Auckland – rugby league nines
Heather Skipworth QSM (Ngāti Kahungunu, Ngāi Tahu) of Napier – Iron Māori

TE TOIHUAREWA – Disabled Māori Sports Person of the Year

Emma Foy (Ngāpuhi) of Cambridge, Waikato – para-cycling

TE ARATIATIA – Māori Sports Umpire/Referee of the Year

Glen Warrick Jackson (Ngāi Tahu) of Tauranga – rugby

NGĀ IKA Ā WHIRO – Māori Sports Team of the Year

Māori All Blacks

TE REO Ō TE PARA WHAKAWAI – Māori Sports Media Award of the Year

Rewa Harriman (Te Whakatōhea, Te Māhurehure), Te Kāea – Sports Reporters (Māori Television/Te Reo) – Māori All Blacks Tour

TE MARU Ō TŪMATAUENGA – Māori Sports Coach of the Year

Stacey William Jones ONZM (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi) of Auckland – rugby league

TE TAMAHINE-Ā-PAPATŪĀNUKU – Junior Māori Sportswoman of the Year

Tyla Nathan-Wong (Ngāpuhi) of Auckland – rugby sevens

TE TAMA-Ā-RANGINUI – Junior Māori Sportsman of the Year

Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – basketball

HINEAHUONE – Senior Māori Sportswoman of the Year

Fiona Bourke (Ngāti Kahungunu) of Cambridge – rowing

TE TAMA-Ā-TANENUIĀRANGI – Senior Māori Sportsman of the Year

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing

RONGOMARAEROA – Albie Pryor Memorial Māori Sports Person of the Year (Joint Winners)

Jason Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – wood chopping, power sawing
Tai Hikuroa Wynyard (Ngāti Maniapoto, Ngāpuhi, Tainui) of Waitākere, Auckland – basketball